Nalaganje Dogodki

« Vsi Dogodki

Nova sezona bralnih klubov – Z Literaturo v literaturo

3. aprila

3.4.2025 Z Literaturo v literaturo-6 bralnih klubov-napovednik-dogodki-prireditve

Literarno-umetniško društvo Literatura napoveduje že četrto sezono bralnih klubov Z Literaturo v literaturo, ki jih izvaja s podporo Mestne občine Ljubljana. Letošnja sezona prinaša kar šest različnih tematik!

 

Štirje lanski klubi (Žanrsko branje, Branje poezije, Prelomna dela in Esejistika) se nadaljujejo, dva nova kluba pa se bosta posvečala branju humorne literature in branju kratkih zgodb. Mentorice in mentor klubov so Veronika Šoster, Ana Pepelnik, Silvija Žnidar, Liu Zakrajšek, Žiga Rus in Ana Pikovnik. Prva srečanja se bodo odvila konec marca in v aprilu, vse informacije glede posameznega kluba najdete spodaj.

 

Vsi klubi so namenjeni odraslim bralkam in bralcem. Udeležba na klubih je brezplačna. Prijavite se lahko na toliko klubov, kot želite. Prijave so odprte do 25. marca oziroma do zapolnitve mest, prijavite pa se tako, da pišete posamezni mentorici ali mentorju (vsi podatki spodaj). Srečanja bodo potekala po različnih lokacijah po Ljubljani.

 

POVEZAVA DO VEČ INFORMACIJ IN PRIJAVE: https://mailchi.mp/ludliteratura/prihaja-nova-sezona-bralnih-klubov-z-literaturo-v-literaturo

 

 

ANA PIKOVNIK
Branje kratkih zgodb

Prvo srečanje: 3. april ob 19. uri

Prvo obravnavano delo: Ajda Bračič: Leteči ljudje

Prijava (do zapolnitve mest): pikovnik.ana@gmail.com

Kratke zgodbe kot ena od pripovednih zvrsti so se skozi čas dodobra ustalile v zahodnem literarnem kanonu; od E. A. Poeja preko Joycea, Kafke in Hemingwaya. Toda specifična notranja struktura zgodb zahteva drugačen način branja kot ostale prozne oblike. Bralni klub se bo tako sprva osredotočal na osnove branja kratkih zgodb in njihovih specifik. Pozornost bomo posvetili kratkim zgodbam iz različnih obdobij, žanrov in generacij, ob tem pa bomo pozorni na različne aspekte branja kratkih zgodb. Brali bomo zbirke različnih tematskih razponov in pri tem opazovali, kako je zbirka sestavljena. Kako se zgodbe med seboj

povezujejo? Katero je glavno sporočilo zbirke?

Bralni klub bo vodila Ana Pikovnik, sociologinja, komparativistka in knjigarka.

 

 

ŽIGA RUS
Literatura in humor

Prvo srečanje: 11. april ob 18. uri

Prvo obravnavano delo: Gary Shteyngart: Superžalostna resnična ljubezenska zgodba

Prijava (do zapolnitve mest): ziga.rus@ludliteratura.si

Zdi se, da je ugodje ob dobrem humorju univerzalno občutje, ki ga poznajo ljudje širom zemeljske oble. Kako do tega občutja pride in kakšen je njegov smisel, so se spraševali že mnogi filozofi in teoretiki, od Kanta in Bergsona do modernega filozofa Daniela Dennetta. V okviru bralnega kluba se bomo skrivnosti humorja približali ob branju romanov in drugih proznih literarnih del, ki se ponašajo z oznako humornosti. Kako deluje literarni humor? Ali tudi na tem področju obstajajo različni bralski okusi? Kako se humor v literarnih delih »postara«? In kako humornost vpliva na delovanje literarnega besedila kot celote? Med branjem del iz različnih nacionalnih in kulturnih kontekstov si bomo zastavljali vsa ta vprašanja – in se morda celo smejali.

Bralni klub bo vodil literarni kritik Žiga Rus.

 

ANA PEPELNIK
Branje poezije 3

Prvo srečanje: 27. marec ob 17. uri

Prvi obravnavani deli: Peter Semolič: Žalostinke za okroglo zemljo & Stanka Hrastelj: Vznožje

Prijava (do zapolnitve mest): ana.pepelnik@gmail.com

Poezijo včasih vidimo kot bralno manj zahtevno, ker je krajšega diha, po drugi strani pa ji pripisujemo nerazumljivosti, ker je, še posebej v svoji sodobni različici, včasih težje razumljiva brez konteksta in bralske kilometrine, ki bi bralcu pomagala izoblikovati kontekst, pokrajino, nek prostor pač, kjer bi jo lahko (pre)poznal in/ali posvojil. Bralni klub branja poezije se bo v svoji tretji sezoni poskušal izogniti pasti ‘nerazumetja poezije’ in predlagane pesniške knjige – predvsem sprotne domače produkcije – bral brez predsodkov. V poeziji bo iskal tisti na-gib, ki jo kot umetnost besede šele dela za tisto, kar je. Poezija – in to je tisto, kar jo loči od proze oziroma literature nasploh – ni toliko v izbiri teme, ampak predvsem v izbiri besed, ki ustvarijo vzdušje, po možnosti sprevrnejo konvencijo in tako sugerirajo nove načine zaznavanja.

Bralni klub bo vodila Ana Pepelnik, pesnica, prevajalka, bralka.

 

LIU ZAKRAJŠEK
Esejistika 2

Prvo srečanje: 14. april ob 18.30

Prvo obravnavano delo: Andrej Blatnik: Knjige na poti

Prijava (do zapolnitve mest): liu.zakrajsek@gmail.com

Eseji, ki so jih nekoč imenovali celo miselna proza, ponujajo kritičen pogled na svet, družbo, medosebne odnose, posameznikovo identiteto. So mnenjska besedila z nezanemarljivo jezikovno in literarno vrednostjo. Bralni klub esejistike bo v drugi sezoni raziskoval spoj esejistike in literarne pisave ter stremel k premisleku o tem, kje se stikajo kratka proza in esej, kolumna in esej, skratka, kaj sploh definira esejistiko v sodobnem času. Prek branja raznolikih esejističnih knjig se bomo skupaj posvetili raziskovanju bralske izkušnje ob srečevanju s to popularno formo, ki v času brisanja formalnih zakonitosti raznih vrst pisanja ponovno prodira v ospredje. Brali bomo različna dela, ki raziskujejo tudi človekov odnos do okolja, prostora, urbanega življenja in literature.

Bralni klub bo vodila pisateljica in komparativistka Liu Zakrajšek.

 

SILVIJA ŽNIDAR
Prelomna dela 2

Prvo srečanje: 25. april ob 18. uri

Prvo obravnavano delo: Mary Shelley: Frankenstein

Prijava (do zapolnitve mest): silvija.znidar@ludliteratura.si

Če morda literatura ne more spreminjati sveta, pa lahko vseeno vzgiba posameznike, določene segmente družbe, prevprašuje odnose in strukture v njej ali pa izumlja nove, »revolucionarne« tehnike pisanja. Bralni klub Prelomna dela se bo tudi v novi sezoni loteval obravnave besedil, ki so tako ali drugače pustila svoj pečat v družbi in literaturi, ki so vplivala na različne miselnosti ali gibanja, ki so se upirala prevladujočim ideologijam ter se celo znašla na seznamu prepovedanega čtiva ali pa so postala svojstven, subverziven in inovativen fenomen v literarnem polju. Tudi v tej sezoni se bomo posvečali izstopajočim avtorjem in avtoricam iz različnih obdobij, v poštev bodo prišle različne literarne vrste. Poudarek bo na poglobljenem razumevanju vsebine, na kritični analizi del, umeščanju podane vsebine v zgodovinski in družbeni kontekst. V razpravo pa bo vključeno tudi doživljanje in razumevanje posebnih, inovativnih stilskih ter jezikovnih posebnosti.

Bralni klub bo vodila Silvija Žnidar, literarna komparativistka, kritičarka in urednica revije Literatura.

 

VERONIKA ŠOSTER
Žanrsko branje 4

Prvo srečanje: 23. april ob 17. uri

Prvo obravnavano delo: Liu Cixin: Doba supernove

Prijava (prostih je samo še nekaj mest!): veronika.soster@ludliteratura.si

Naše razumevanje žanrske literature oblikuje naš način branja. Žanrske zakonitosti in konvencije s seboj prinašajo določena pričakovanja in vplivajo na to, kako k tekstom pristopimo in kako jih razumemo. Bralni klub žanrskega branja bo v svoji četrti sezoni še nadgradil in poglobil branje žanra, pri čemer bomo obravnavali še nekatere žanre ali podžanre, ki jih do sedaj še nismo. Prav tako se bomo vrnili k nekaterim žanrskim klasikam, ki dobivajo sveže prevode, in iskali nove kontekste za njihovo razumevanje. Pozorni bomo tudi na nove žanrske trende, slovenske avtorje in avtorice ter na to, kaj pomeni preseganje žanra v praksi.

Bralni klub bo vodila Veronika Šoster, urednica knjižnih zbirk Prišleki in Piknik, literarna kritičarka in Stritarjeva nagrajenka.

 

Organizator

LUD Literatura

Drugo

Regija
Osrednjeslovenska
Občina
Ljubljana
Prireditve
Kulturne prireditve

Prizorišče

Ljubljana
Ljubljana, 1000 Slovenia + Google Zemljevidi